OuiOui Trio är tre glada musikanter som inte kunnat slitas från varandra sedan deras första möte i utkanterna av Östersund. Något av det jämtländska andrummet kanske kan återfinnas i deras musik, som pendlar från sällsamma ballader till atonala exkursioner i ljud. Från litet till stort, och litet igen.
Frida och Edvin har båda studerat på Musikhögskolan i Stavanger och Emelie studerar idag på Högskolan för scen och musik i Göteborg.
Detta har bidragit till att personliga uttryck inom det lilla bandet fått blomstra och växa på olika håll för att sedan mötas igen.
I sommar spelas till stor del originalmusik och den avskalade sättningen ger plats åt eget utforskande som strålar samman i ett personligt och nyfiket sound.
Nyskapande? Kanske. Kritikerrosande? Vänta och se. Värt att höra på? Onekligen.
Vi ses.
Emelie Whelan – Sång
Frida Björnsdotter – Trummor
Edvin Larsson Scott – Kontrabas